Dolní Poohří
Dolní tok řeky Ohře je naprosto jedinečnou lokalitou kraje. Jsou zde vedle sebe hned čtyři nádherná královská města: Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Louny. Společným jmenovatelem celé oblasti je chmel a řeka Ohře. Krajina je plná megalitických památek v podobě záhadných menhirů, kamenných řad i míst, kde mnozí čerpají pozitivní energii.
Když přijíždíte od Lokte autem, vlakem či na kánoi do Ústeckého kraje, naleznete v souběhu Krušných a Doupovských hor u řeky Ohře město Klášterec nad Ohří. Místní léčivé prameny daly vzniknout Lázním Evženie. V Klášterci nad Ohří leží zámek Thunů s originální sbírkou porcelánu, kde se každoročně odehrává festival Klášterecké hudební prameny. Raritou je také muzeum starožitných hodin, situované kousek od náměstí. V okolí Klášterce můžete vyšplhat na nejednu středověkou zříceninu, či se vydat až do Měděnce v Krušných horách.
Nádherné historické jádro má město Kadaň s nejdelším dochovalým pásem hradeb, kterému vévodí hrad nad řekou. Kadaň má dokonce na svém náměstí nejužší ulici v Česku, a to tzv. Katovu uličku, která v nejužším místě měří 66,1 cm. Navštívit ji můžete nejen při největší akci v roce – Císařských dnech. Nově opravené nábřeží Maxipsa Fíka s replikou pražského orloje můžete projet v rámci cyklostezky Ohře. Za Kadaní vyšplhejte na stolovou horu Úhošť, opředenou pověstmi o dávném Wogastisburgu.
Nechranická přehrada tvoří významnou rekreační oblast této části kraje. Na cestě k ní můžete navštívit zámky Krásný dvůr, Stekník a Líčkov, nebo rozhledny Lubenec či Schilerovu na Podbořansku. V přírodním parku Džbán pak naleznete mistické Kounovské kamenné řady.
Město Žatec je místem, kde se natáčelo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. A není divu. Historické centrum doplněné o chmelařské budovy dávají o sobě vědět, že toto město bylo jedno z nejbohatších v Čechách. Budovy pro zpracování chmele a celá chmelařská oblast Žatecká byly zapsány jako kulturní památka Unesco. Přijeďte koncem léta na Dočesnou a přesvědčte se o tom sami. Zážitkem je navštívit Chrám chmele a piva či Muzeum chmelařství. Nevynechejte ani ochutnávky v místním pivovaru.
Dominantou královského města Louny je chrám sv. Mikuláše, chlouba české gotiky. Město ležící na středověké solné stezce se stalo cílem častých návštěv Jana Husa i místem setkání tří císařů před bitvou u Chlumce. Za zmínku stojí opevnění s Žateckou bránou, či Galerie Benedikta Rejta s významnou sbírkou moderního umění. Děti potěší místní kamenné loutkové divadlo, nejstarší v České republice. Zajímavostí je Březno u Loun, kde se nachází areál skanzenu rekonstruovaných pravěkých a raně středověkých staveb.
Nazujte turistickou obuv a navštivte Lounské vrchy, dominující okolí města spolu s paraglidingovou pevností kopcem Raná. A když pojedete ještě kousek dál, narazíte na knížecí Peruc Emila Filly a největší menhir u nás, Kamenného pastýře; a směrem ku Praze také nedostavěný chrám v Panenském Týnci, kde můžete načerpat pozitivní energii.