První písemná zmínka o obci pochází z roku 1241. Sídlištně navazuje na německé město Sebnitz a je ze dvou stran obklopeno německým územím.
Centrum setkávání v bývalém evangelickém kostele
Bývalý evangelický kostel. Objekt v centru města pochází z roku 1937, kdy byl položen základní kámen, avšak rušné události roku 1939 nedovolily stavbu dokončit. Po celkové rekonstrukci v roce 2009 slouží jako Centrum setkávání v Dolní Poustevně. Interiér kostela je přebudován na koncertní a divadelní sál s vyhlídkovou věží. Konají se zde výstavy, přednášky, semináře, vítání občánků, svatby.
Kostel Archanděla Michaela
Kostel Archanděla Michaela byl v Dolní Poustevně postaven v pseudogotickém slohu v letech 1854 – 1855. Oltáře kostela jsou v témže slohu, na hlavním oltáři je pak obraz od J. Grusse z Litoměřic z roku 1826. Oltář sv. Jana Nepomuckého je od J. Hájka z roku 1769 a byl přenesen z původní kamenné kaple, která stávala v Dolní Poustevně vedle nynějšího obchodu s průmyslovým zbožím.Toto místo je vyznačeno vysázenými lípami a uprostřed stojí podstavec s křížem z 19. století.
Socha piety
Barokní pískovcová socha plačící Panny Marie, držíc ležící tělo Krista. Sochu Piety z roku 1748, nalezneme ve středu města u hraničního přechodu do Sebnitz. V zadní partii sochy je umístěn relikviář, který obsahuje úlomky původního dřevěného kříže. Pieta byla v roce 1966 prohlášena kulturní památkou a v roce 2005 byla rekonstruována.
Loutkové divadlo
Každé úterý večer se schází 13 amatérských loutkařů, aby pro děti připravili další pohádku. V loutkovém divadle se schází již 21 let v téměř stejném složení. Loutkaři hrají převážně na své domovské scéně s historickými loutkami a s novým souborem loutek od akademického sochaře Pavla Mizery. Repertoár tvoří pohádky a příběhy z vlastní tvorby, nebo vzniklé na motivy historických loutkařských her.