Ústí nad Labem se nachází v srdci chráněné krajinné oblasti České středohoří, jíž jednoznačně dominuje údolí Labe s Portou Bohemicou, tzv. Bránou Čech. Krajina je zde typická kužely kopců dávno vyhaslých sopek. Překrásné pohledy na krajinu pak nabízí řada vyhlídkových míst a rozhleden, např. Erbenova vyhlídka či Větruše.
V nevelké vzdálenosti na sever od Ústí nad Labem se strmě zvedá hřeben Krušných hor a daleko to není ani do skalních labyrintů Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko. Život města byl odedávna spjat s vodou. Řeka Labe je významnou evropskou vodní cestou a je využívána pro nákladní dopravu i rekreační plavbu. Na území města se do ní vlévá řeka Bílina. Četné potoky, které sbíhají k Labi, vytvořily v okolí Ústí nad Labem krásné kaskády a vodopády. V blízkosti města se jich nachází celkem 12. Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších vodopádů je Vaňovský vodopád. V nedalekých Chabařovicích vzniklo zatopením hnědouhelného lomu jezero Milada.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází v centru města. Poprvé je písemně doložen roku 1249, ale jeho existenci je možné prokázat již na konci 12. století. Hlavní gotický křídlový oltář pochází z roku 1498. Současná loď byla postavena na přelomu 15. a 16. století. K výrazným stavebním úpravám došlo na konci 19. století podle plánů architekta Josefa Mockera. Dominantní novogotický portál západního průčelí je dílem architekta Antona Webera. V dubnu 1945 při bombardování města došlo k narušení statiky věže, která se vychýlila od kolmé osy přibližně o 2 metry. V kostele se konají bohoslužby a koncerty vážné hudby.
Kostel sv. Vojtěcha
První písemná zpráva, která se týká přímo kostela svatého Vojtěcha, pochází z roku 1342. Současný kostel byl vybudován v letech 1704 – 1734. Stavbu řídil litoměřický barokní stavitel Octavian Broggio. Nejzajímavější částí stavby je hlavní vstupní průčelí se dvěma hranolovými věžemi. V patře hlavního průčelí jsou dvě niky se sochami svatého Václava a svaté Ludmily. V přízemí průčelí je vlevo socha svatého Dominika a vpravo socha svatého Tomáše Akvinského. Hlavní portál zakončuje socha svatého Vojtěcha. Z roku 1972 pochází mohutné dosud používané varhany, které mají 3572 píšťal, z nichž ty největší přesahují délku 6 m. V současné době se v kostele konají různé výstavy a koncerty.
Kostel sv. Apoštola Pavla
Evangelický kostel sv. Apoštola Pavla se rozprostírá v centru města v ulici Winstona Churchilla. Vznik tohoto kostela předcházela zajímavá historie, neboť v průběhu 19. století přicházeli do prakticky zcela katolického města protestanti ze sousedního Německa jako podnikatelé a odborné pracovní síly. Po plném zrovnoprávnění s katolíky roku 1861 si zřídili modlitebnu na rohu dnešních ulic Panská a Brněnská. Ta brzy přestala stačit kapacitně i svým nedostatečně representativním charakterem. Po získání dostatečných prostředků (zčásti od německé Nadace Gustava Adolfa) byl v letech 1904–06 postaven skutečný evangelický kostel. Vytvořil pohledovou dominantu tehdy nejluxusnější ústecké ulice (dnes Winstona Churchilla). Vnitřní zařízení kostela je jednotné z doby stavby. Na rozdíl od jednoznačně novorománského exteriéru se v něm projevují názvuky secese. Kostel byl lehce poškozen při bombardování centra města na konci II. světové války. Po ní byla zanedbávána jeho údržba, což se v posledních letech postupně daří napravovat.
Severočeské divadlo
Budova Severočeského divadla byla postavena v letech 1908 až 1909 podle návrhu architekta Alexandra Grafa. Otevřeno bylo 21. září 1909 uvedením hry Sappho v hlavní roli s Marií Pospischilovou, která se stala první ředitelkou divadla.
Činoherní studio
Činoherní studio na Střekově bylo založeno v roce 1972. Začínali zde známí čeští herci jako Jiří Bartoška, Karel Heřmánek nebo Jan Hrušínský. Budova prošla po ničivé povodni roku 2002 dvouletým provizoriem a rozsáhlou rekonstrukcí.
Městské sady
Zkvalitněný městský park zahrnuje možnost volnočasového vyžití pro všechny věkové kategorie (dětské hřiště s prvky pro cvičení, petanque, vhodný terén pro kolečkové brusle a skateboarding). Park zahrnuje i koncertní pavilon tzv. „Mušli“, která je vhodná pro kulturní vyžití obyvatel města v podobě možnosti pořádání divadelních představení a koncertů.
Výletní zámeček Větruše
Jednou z nejvýraznějších dominant města Ústí nad Labem je výletní zámeček Větruše, který zaujímá neopomenutelné místo v panoramatu města. Jeho historie se datuje podle legendy až do roku 826, kdy zde šlechtic Labohoř vystavěl k ochraně proti nepřátelům hrad a pojmenoval jej Vitruš na počest své manželky. V roce 2002 Větruši ve zdevastovaném stavu odkoupilo město Ústí nad Labem a započalo s její rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes je možné zde navštívit hotel s restaurací, vyhlídkovou věž a v těsné blízkosti i přírodní a zrcadlové bludiště a sportovní areál. Od podzimu roku 2010 vede na Větruši lanová dráha s výchozí stanicí v obchodním centru Forum.
Větruše je výchozím bodem dvou naučných stezek. Po naučné stezce Větruše - Vrkoč se dostanete k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce a naučná stezka od středověkého popraviště na Větruši Vás dovede do Ústeckého podzemí, což je společný název pro Muzeum civilní obrany a dětský zábavní park.
Palácová vila C. F. Wolfruma
Wolfrumové patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodinám v Ústí nad Labem. Jako první sem roku 1843 přišel z bavorského Hofu Carl Georg Wolfrum, který založil ve dvorech mezi Velkou Hradební a Dlouhou ulicí barvírnu látek, rozšířenou později o tkalcovnu. Od roku 1851 zde pracoval první parní kotel v Ústí. Synové Carla Georga Carl Friedrich a Otto přenesli roku 1887 většinu výroby do nového areálu v západní průmyslové části města na hranicích s Předlicemi (pozdější Vlnola, textilní výroba se zde udržela do počátku 90. let 20. století). Carl Friedrich Wolfrum si nechal v letech 1897–99 postavit rozlehlou novorenesanční vilu palácového typu v anglickém parku podle projektu Hanse Miksche z Vídně. Díky své poloze v horní části příkrého svahu nad centrem města tvořila až do stavby panelového sídliště Skřivánek jednu z jeho nejvýraznějších dominant. V majetku rodiny zůstala do roku 1945, poté sídlo Českého rozhlasu Sever. Od roku 2005 je kulturní památkou.
Masarykovo zdymadlo
Masarykovo zdymadlo je řazeno mezi technické památky. Zdymadlo s elektrárnou a plavební komorou bylo postaveno v letech 1923 - 1933. Stavba se skládá ze tří částí. První je samotný jez, který slouží ke zvyšování hladiny nad zdymadlem, druhou částí jsou dvě plavební komory a třetí část – hydroelektrárna - slouží k výrobě elektrického proudu. V době svého dokončení zdymadlo představovalo největší vodní dílo v republice. Spojuje ústeckou část Střekov s Vaňovem, přes jez vede nadchod pro pěší a dokonce i jedna z místních cyklostezek. Prohlídka zdymadla je možná po objednávce.
Hrad Střekov
Romantická zřícenina hradu Střekov ze 14. století je jednou z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v České republice. Jeho silueta na strmém skalním ostrohu nad řekou Labe je po staletí symbolem města. O vznik hradu se zasloužil český král Jan Lucemburský, který v roce 1316 ve snaze zajistit bezpečnou plavbu po Labi dohodl s pražským měšťanem Peškem z Veitmile, že na skále vystaví nový hrad. Od roku 1563 vlastní hrad Lobkowiczové. V současné době je hrad přístupný, konají se zde noční prohlídky, nejrůznější výstavy a kulturní akce.
Mariánská skála
Skalní stěna Mariánského vrchu nad ústeckým nábřežím. Barokní kaple postavená na paměť odvrácení moru v roce 1688 byla zbourána v 70. letech minulého století. Z Mariánské skály je nádherný výhled do labského údolí. Víte, že z geologického hlediska je Mariánská skála a protější střekovská část jeden jediný útvar, který rozdělila řeka Labe?
Mariánský most
V Ústí nad Labem se nachází tři mosty přes řeku Labe. První z nich, železniční most, je jedenáctou největší stavbou svého druhu u nás, druhý silniční most Dr. Edvarda Beneše z roku 1936 stále patří k největším mostním konstrukcím tohoto typu. Třetím nejmladším labským mostem je Mariánský most z roku 1998. Ten byl v roce 2001 v mezinárodní anketě renomovaného časopisu Structural Engineering International zařazen mezi 10 nejkrásnějších světových staveb posledního desetiletí 20. století. Mariánský most je největší svého druhu v celé České republice.