Peruc prý získala své jméno podle toho, že tu kníže Oldřich potkal svou budoucí ženu Boženu při praní prádla, tedy "perúc" , tak praví alespoň Kronika česká Václava Hájka z Libočan. Každopádně staré časy českých dějin tu i dnes připomíná například Boženina studánka nebo Oldřichův dub. Ten sice poznamenali nenechaví vandalové, ale i tak ho UNESCO vybralo mezi deset památných stromů Evropy. Zajímavých míst k zastavení vám ale nabídneme víc. Zámek je sice v rekonstrukci, nicméně procházku parkem si dopřát můžete. Nahlédneme také do barokní sýpky, která se proměnila v Muzeum české vesnice. K vytvoření expozice přispěli místní, kteří nanosili různé poklady z časů svých předků.
Kolují romantické pověsti o setkání Oldřicha a prosté Boženy, která zrovna, když jel kníže z lovu, prala v místní studánce. Do krásného zámku, který je dnes v soukromých rukách, není volný přístup. Přesto však si o něm můžeme něco povědět: trojkřídlý patrový zámek je – kromě kostela sv. Petra a Pavla – dominantou svažité návsi. Rokokovou přestavbu původního sídla prováděl v letech 1694 – 1724 italský stavitel Antonio Porta. Po jeho smrti práce dokončil roku 1770 P. P. Columbani. Sochařská výzdoba sloupového schodiště v oválné vstupní hale zámku je bohatě vyzdobena sochami andílků – světlonošů z dílny I. F. Platzera. Kdoví, jestli je budeme někdy moci spatřit na vlastní oči… stavební práce se táhnou a majitelé nemají důvod se svěřovat. Co však můžeme vidět, to je jižní křídlo zámku, kde v letních měsících zve veřejnost k návštěvě Pamětní síň Emila Filly.
Tento malíř (1882 – 1953) patří mezi naše nejlepší umělce meziválečné generace. Filla se nechával inspirovat mnohými směry (symbolismus, expresionismus), ale zhruba od roku 1910 se stali jeho vzorem P. Picasso a G. Braque, pod jejichž vlivem se stal vyznavačem kubismu. Od 30. let se vrátil k figurální malbě a tvořil velké obrazové kompozice. Věnoval se také válečné tematice, ale inspiroval se i národními písněmi, čímž navázal na alšovskou tradici. V Peruci E. Filla trávil poslední roky svého života a maloval zdejší krajinu, kterou velmi miloval. Jeho oblíbené místo, kde stával s malířským stojanem, se jmenuje Krásná (ale také Čechova) vyhlídka. Najdeme ji nedaleko, uprostřed blízkého lesa, je odtamtud nádherný pohled na České středohoří. Kromě obrazů Emila Filly zde vznikaly i verše Svatopluka Čecha, který do Peruce jezdil za svým dědou.
odkaz na video - česká televize
Více informací naleznete zde.
Zdroj: Toulavá kamera; odkaz:http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/article.asp?id=3067