Město Podbořany (něm. Podersam) se nachází v severozápadních Čechách cca 14 kilometrů jihozápadně od Žatce. Region Podbořanska je situován na rozvodí Ohře a Berounky. Na blízkém vrchu Rubín se údajně nacházelo bájné slovanské hradiště Wogastisburg, u nějž se roku 631 nebo 632 odehrála bitva mezi Sámovou říší a králem Dagobertem.
Pod centrem města Podbořany se nachází stovky metrů podzemních chodeb z let 1820 - 1880. Chodby jsou pozůstatkem těžby arkozového kaolinového pískovce v 19. století, celkem jich je třináct.
Stranou centra města Podbořany na návrší stojí jednolodní pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla. Kostel s věží v západním průčelí byl postavený roku 1781 a je zasvěcen církvi římskokatolické. Poblíž kostela sv. Petra a Pavla v Podbořanech se nachází barokní budova fary z 18. století.
V Podbořanech dále nalezneme Kostel Božího Spasitele. Jedná se o pseudorománskou stavbu z počátku minulého století, kterou projektoval stavební rada Victor Schwerdtner.
Cirkevní stavby v okolí
V místní části obce Mory se tyčí mohutná stavba barokní sýpky z lomového neomítaného bílého kamene. Uvnitř sýpky vás upoutá pěkná tesařská práce zbytků pater. V ul. Dukelská v Podbořanech se nachází nádherná barokní budova z 18.století. U silnice naproti bývalé škole, v místní části Kaštice, se nachází významná umělecká památka pocházející z roku 1608 - osmiboká renesanční kamenná kašna se sochou sedícího Krista a reliéfními znaky na bocích. Na návsi místní části Letov se nachází barokní kostel Navštívení Panny Marie, který byl postaven v roce 1742. V kostele jsou pohřbeni příslušníci rodiny svobodných pánů z Ebenu. V roce 1817 byla před kostelem postavena, v empírovém slohu, pohřební kaple, v níž byly uloženy ostatky rytířů ze Schwarzenfeldu, kterým Letov po určitou dobu patřil. Farní kostel sv. Kateřiny v místní části Kněžice má gotické základy a zevní podobu ovlivněnou četnými přestavbami, poslední z roku 1910. Dominantou místní části Pšov je kostel Všech svatých, vystavěný v barokním slohu a spravovaný křižovníky s červenou hvězdou. Sousoší sv. Václava se dvěma anděly v Nových Třebčicích je barokní pískovcové sousoší, které je datováno na jednom ze soklů rokem 1773. Je tvořeno třemi sochami na samostatných soklech na nízké společné podezdívce z lomového kamene. Střední sokl nese poněkud vyšší plastiku sv. Václava, postranní sokly pak plastiky andělů.
Kozí hřbet v místní části Buškovice
Vrch Kozí hřbet (kóta 413 m) se nachází asi 1 km severozápadně od místní části Buškovice. Jedná se o čedičový pahorek s teplomilnou květenou.
Zámek ve Velké Vsi
Ve Velké Vsi se nachází zámek, jednoduchá zděná patrová stavba podélného půdorysu s vysazenou atikou ve střední části průčelí a nástavcem volutového štítu, zakončeného malou věžičkou. Původně byl raně barokní, v letech 1890 - 1896 byl přestavěn pseudorenesančně.
Vodní tvrz v místní části Hlubany
Na jihozápadním okraji místní části Hlubany se nachází gotická tvrz. Postavena byla asi ve 2. polovině 14. století rytířem Buškem z Hluban nebo jeho synem Jindřichem. Tvořila ji obytná jednopatrová věž postavená na ostrůvku, obklopeném vodním příkopem.
Do tvrze se přicházelo po dřevěném mostě, zbořeném v 19. století. Tato středověká tvrz je ze tří světových stran obklopena vodním příkopem o šířce cca 12 m. Ze severní strany objektu se vodní příkop nenachází, neboť byl zřejmě zasypán. V roce 2010 bylo provedeno nové zastřešení a zastropení objektu, vybudování přístavku se sanitárním zařízením nad vstupem do suterénu, vybudování nového komína, osazení nových výplní do okenních otvorů a oprava omítek.