Pyšná silueta vrchu Bořeň upoutá motoristy jedoucí do Mostu nebo Bíliny na první pohled. Kopec, vyčnívající 300 metrů nad okolní krajinu, je nepřehlédnutelný. Kdyby tahle hora (539 m) měla vlastní kroniku, zdobily by ji autogramy přírodovědců zvučných jmen. Zdejší přírodní krásy vychválil už v 17. století Bohuslav Balbín. V roce 1791 vystoupil na Bořeň přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt, který ve svých denících hovoří o nadšení z rozhledu a krásy místa. Na Bořeň opakovaně vystoupil i slavný německý básník a milovník přírody J. W. Goethe.
Dobrým výchozím bodem výletu je Bílina, případně železniční stanice Bílina kyselka, odkud se vydáte pěšky po zelené turistické značce až k Chatě pod Boření. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo u chaty.
Není divu, míří sem nejen turisté za pozoruhodnou přírodou, ale i horolezci. Bořeň je se svými více než 100 metrů vysokými stěnami největší nepískovcovou lezeckou oblastí u nás a nabízí výstupy všech druhů a obtížností.
Od chaty vás pak k vrcholu dovede naučná stezka, dílo studentů bílinského gymnázia. Informační cedule postupně představují zdejší národní přírodní rezervaci, která tu byla na ploše zhruba 23 hektarů vyhlášena už v roce 1977.
Po chvíli se ukáže, že tenhle úžasný pohled, zvlášť když stráň ozařuje podvečerní slunce, je jen jakousi předehrou před dalšími krásami. S přibývajícími výškovými metry se objevují další a další rostliny. Ať už odkvetlé koniklece luční, které jsou zajímavé i po odkvětu, nebo největší chlouba zdejší lokality - hvězdnice alpská, přezdívaná též bořeňská astra.
Horolezce, které sem tam cestou míjíte, zajímá jen to, jak zdolat zvolenou skalní cestu. Vy se můžete kochat bohatými trsy smolničky obecné a stoupat k vrcholu. Vrcholový kruhový rozhled do kraje opravdu nezklame. Na jedné straně Bílina se svými obrovitými komíny a na druhé straně nádherný pohled do krajiny, na severu Krušné hory, na východě Milešovka, na jihu Zlatník. Najednou vám nebudou ani moc vadit ty komíny, jako by do té sopečné, zvrásněné krajiny Českého středohoří svým způsobem patřily.
Po sestupu nezapomeňte navštívit i nedaleké lázně Bílina s krásným parkem a unikátním dřevěným hotýlkem, který sem byl prý převezen ze zemské výstavy v Praze. V létě zajisté uvítáte pěkné koupaliště u lázní.