Nevelká rekreační ves při vstupu do Kyjovského údolí, jež vznikla v polovině 17. století. Mlýn a pila na Křinici zmiňovány písemně od 18. století. Před vznikem osady doložena v okolí těžba hornin a nerostů. Osada přiléhající ke Krásné Lípě.
Kyjovské údolí
Údolí řeky Křinice, v minulosti hospodářsky významné při plavení dříví do Saska. Od 19. století oblíbený turistický cíl, o čemž svědčí romantické úpravy a názvy nejbližších přírodních útvarů − Bratrské kameny, Lví jeskyně (Medvědí doupě), Klenotnice, Jeskyně víl, Vinný sklep. V údolí jsou ve skále osazeny pamětní desky významných osobností regionu : MUDr. Johanna Hilleho, krásnolipského předsedy Horského spolku pro nejsevernější Čechy (Gebirgsverein für das nördlichste Böhmen) a bratří Eduarda a Františka Bienertů, vlastivědných badatelů ze Šluknova.
Kyjovský hrad
Zbytky velmi rozlehlého opevněného místa nad říčkou Křinicí u osady Kyjov. Jeho název Horní Karlštejn či Pustý zámek a pověsti o hradním původu jsou z doby romantismu. Opevnění vzniklo v průběhu 14. století a s největší pravděpodobností se jednalo o bezpečnostní zajištění drobné prospektorské osady.
Skalní amfiteátr Klenotnice
Skalní amfiteátr s 20 m vysokými stěnami a skalní věží zvanou Strážce Klenotnice, nacházející se v bočním údolí pod Kyjovským hradem.
Jeskyně Vinný sklep
Jeskyně v pískovcových balvanech na levém břehu řeky Křinice v Kyjovském údolí. Její název údajně pochází od lahvovitého tvaru ledových krápníků, které se v jeskyni tvoří v zimním období