Hrad Klapý vybudovali Lichtemburkové, kteří od konce 12. století drželi v okolí řadu míst. První doložená zmínka o hradu je až z počátku 14. století, kdy ho získal Jan Lucemburský od Hynka z Lichtemburka, a vzápětí jej v roce 1335 prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka. V té době získal i své pojmenování, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval právě Zbyněk Zajíc z Valdeka. Zajícové z Házmburka patřili ve 14. a 15. století k mocným rodům království a patřili k oporám panovníka, což se projevilo v husitských válkách, kdy se husité pokusili hrad několikrát dobýt - bez úspěchu. Od konce 15. století význam hradu upadal, Zajícové přesídlili do nového sídla v Budyni nad Ohří a v roce 1558 prodal Kryštof z Házmburka už pustý hrad Janu staršímu z Lobkovic, majiteli Zbirohu a Točníka. Hrad pak trvale patřil k panství libochovickému. I když hrad po staletí pustl, přece jen pevná stavba jeho dvou hlavních věží přetrvala až do současné doby. Dnes jsou zachovány zbytky první brány, která byla nedaleko střední části hradu.
Druhé předhradí (dolní hrad) je chráněno tzv. Černou věží, která byla přístupná pouze v úrovni prvního poschodí, pravděpodobně po dřevěné pavlači z dnes již nedochovalého paláce. Jméno věže pochází od stavebního materiálu – tmavého čediče. Jádro horního hradu obíhá parkán, oddělený od dolního hradu příkopem, přes který v minulosti pravděpodobně vedl zdvihací most. Na západní straně je poněkud větší prostranství se zbytky budov a sklepem. Od Černé věže pokračuje cesta k vnitřnímu (hornímu) hradu přes vyvýšené prostranství, kde ještě v 19. století byly zbytky budov. Mohutná Bílá věž se zbytky plášťové hradby je dnes již přístupná a nabízí úchvatný kruhový rozhled.
S Házmburkem je spojováno mnoho pověstí a samozřejmě v nich hlavní roli mají skryté poklady. Výrazná hradní dominanta upoutala řadu umělců a hrad se tak těšil pozornosti například Karla Hynka Máchy, Václava Beneše Třebízského, Svatopluka Čecha, Josefa Kopty a Emila Filly. V areálu hradu je dnes i malé občerstvení.