Velmi autenticky působící expozice dávají návštěvníkovi pocit všudypřítomné atmosféry hornictví právě díky tomu, že jsou umístěny v prostorách bývalého hlubiného dolu Julius III. v Mostě-Kopistech. Vystavené historické exponáty dávají návštěvníkům například možnost "fárání" do uměle vytvořené štoly, nebo si prohlédnout expozici užití uhlí pro chemické zpracování.
Specifickým cílem je vytvoření zóny průmyslových a technických památek podkrušnohorského regionu, zaměřených konkrétně na obory hlubinného a povrchového dobývání v hnědouhelných pánvích severozápadních Čech, úprava a jiné využití uhlí, nebo chemický průmysl. Expozice ukáží zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností.
Simulovaná štola byla za nezměrného nadšení několika jedinců vybudována v objektu bývalých dílen dolu Julius III, kde se muzeum nachází. Je tu několik sekcí, které jsou replikami hlubinných chodeb, od těch skutečných k nerozeznání. Laik si tak udělá hmatatelnou představu, jak chodby vypadaly, jak fungovala technologie komorování a stěnování v lávkách, seznámí se se všemi druhy dopravníků, uvidí v chodu razicí kombajn i přebírkový stroj, takzvaný hauzr. Díky pouhé simulaci nepřijde k úrazu při odpalu uhelné stěny v jedné z komor.
Nejen hornictví a chemická výroba se podílely na utváření charakteru podkrušnohorské oblasti. Nelze opomenout další obory lidské činnosti - sklářský a textilní průmysl, výrobu dřevěných hraček a v neposlední řadě například lesnictví, které neoddělitelně patří ke specifickému charakteru tohoto regionu, právě tak jako zemědělská výroba. I těmto oblastem je věnována pozornost v našich expozicích. V tomto směru je přínosem spolupráce s Oblastním muzeem v Mostě.