Na hranici dvou chráněných krajinných oblastí, České středohoří a Kokořínsko, asi 18,5 km severovýchodně od Litoměřic, se nad úrodným údolím polabské nížiny zvedá úzký pískovcový hřbet. Zde se rozkládá nejmenší městská památková rezervace v České republice, město Úštěk. Základy svých obydlí do něj hloubili nejspíš už pravěcí lidé, dnes zde můžete mimo jiné obdivovat struktury vlhkých zdí pískovcových sklepů.
Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn jezuity v letech 1764-72 na místě původního kostela sv. Michala ze 14. století. Od roku 1628 bylo město majetkem řádu a v roce 1772 postavil Octavio Broggio vedle kostela mohutnou barokní faru. Náhlý vpád baroka do gotické zástavby je umocněn asymetrií, kterou obě stavby na náměstí vytváří, ať se na ně podíváte z jakékoliv strany. V interiéru kostela, který ovšem není obvykle přístupný, najdete oltářní obraz od Karla Škréty z roku 1656. Panna Marie je na něm vyobrazena v rozhovoru s oběma apoštoly, sv. Petrem a Pavlem, podle kterých je kostel pojmenován. Dalšími kousky, které zdobí sakrální prostor, jsou kamenná křtitelnice rokokových tvarů, kazatelna z dílny řezbáře Jiřího Vančury a původní skříně varhan podle Lauterera. Ty postavil truhlář Ambrož Tauchmann z Hoštky. Z věže kostela je krásný rozhled po krajině a místní ji pravidelně využívají jako odpaliště pro své velkolepé ohňostroje.
Pikartská věž
Nejsilnější a nejmohutnější věž městského opevnění. Byla postavena roku 1428 za husitského hejtmana Václava Cardy z Petrovic (odtud název Pikartská, tak byli husité hanlivě označováni svými odpůrci). Sloužila k zesílení obranyschopnosti úštěckého hradu. Později až do roku 1947 byla věž využívána pro obytné účely. Věž je postavena z pískovcových kvádrů, zdi jsou téměř dva metry silné, má 4 podlaží, přičemž poslední je o něco nižší než ostatní, protože věž roku 1859 vyhořela a už nebyla obnovena v původní výši. V současné době věž slouží jako galerie, záměrem je vytvořit zde muzeum.
Ptačí domky
Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně, připomínající ptačí hnízda. Domky byly postaveny v 1. pol. 19. stol., přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále. Zvláštností je, že ze zadní strany mají domky několik pater, přičemž z přední strany, kde jsou vchody do domů, lze mnohdy dosáhnout až k okapům. Dnes trvale obydlené, možné jsou proto pouze prohlídky exteriérů z údolí Kamenné ulice.
Úštěcká šatlava
Objekt se nachází v centru města na Mírovém náměstí za kostelem. Délka prohlídky s výkladem trvá přibližně 45 minut a dozvíte se nejen o historii města, o ražbě úštěckého groše, leštění polodrahokamu, ale můžete se i vyfotit v dětském hradě, sklouznout na dubové klouzačce do zbrojnice či vyzkoušet popravčí a mučicí nástroje. Součástí je i prohlídka sklepení tesaného v pískovci.
Synagoga
Po roce 1938, kdy Židé opustili město, zůstala synagoga zavřená, její zařízení bylo údajně zničeno již během války. V nedávné době byla tato unikátní věžovitá stavba, která bývala kdysi jádrem staré židovské čtvrti, kompletně zrekonstruována. Do původního stavu byla uvedena židovská škola a byt kantora v suterénu. Od roku 2003 je synagoga přístupna veřejnosti, krásný interiér je možno navštívit s průvodcem. Objekt se nachází v centru města, 100 m západním směrem od náměstí.
Jezero Chmelař
Rybník, pro který se vžil název jezero Chmelař, se nachází na severozápadním okraji známé MPR Úštěk. Rozlohou 67 ha vodní plochy s upravenými plážemi a přilehlým kempem láká v létě mnoho návštěvníků města k odpočinku, letní pohodě a rekreaci. Najdete zde mnoho stánků s občerstvením, koliby, restauraci, možnosti sportovního vyžití, ubytování v chatkách, stanování nebo umístění karavanu. Okolní nádherná krajina je ideální k turistice, cykloturistice, houbaření. Ceník vstupného a ubytování na: www.kempustek.cz