Šluknov - nejsevernější město České republiky, po němž získal název i Šluknovský výběžek, se může pyšnit novou dominantou - zrekonstruovanou budovou renesančního zámku, který se po požáru v roce 1986 opět zaskvěl v celé své obnovené kráse a otevřel brány veřejnosti.
Po velkém požáru zámku a následném dvacetiletém chátrání se městu podařilo to, v co již nikdo ani nedoufal - neprodat chátrající zámek některému z mnoha zájemců a krůček po krůčku ho postupně opravovat, získávat finanční dotace a nakonec celý zámek slavnostně otevřít. Stalo se tak poslední červnovou sobotu v roce 2007 na velkých dobových Zámeckých slavnostech, na které se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí. Zámecké slavnosti v zámku i zámeckém parku v dobovém stylu se tak již stávají poslední červnovou sobotu v roce tradicí a jednou z největších kulturních akcí ve městě.
Zámek nechal postavit majitel Šluknovského panstvní Arnošt ze Šlejnic ve 2. polovině 16. století v nastupujícím renesančním stylu. Budova zámku byla v 18. století částečně upravována v duchu baroka, což zasáhlo do někdejšího čistě renesančního vzhledu. V držení panství se postupně vystřídali Mansfeldové, Ditrichštejnové, Harrachové a Nostitz - Rieneckové, kteří vlastnili zámek až do 20. století.
Zámek tedy nyní slouží občanům města i jeho návštěvníkům, kteří sem přijíždějí z širokého okolí. Nachází se zde Regionální informační centrum s veřejným internetem, zámecká cukrárna, prostory pro potřeby města Šluknova, obřadní síň, společenské prostory a místnosti s dobovou výzdobou.
Dnes má zámek již i svůj prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prohlídky se konají po všechny dny v týdnu, včetně sobot a nedělí. V přízemí zámku nabízí své služby turistům a návštěvníkům města Regionální informační centrum a výborné občerstvení útulná zámecká cukrárna.
V červenci 2012 byla v prostorách Šluknovského zámku zřízena stálá expozice Svazu c. k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české - ŠLUKNOVSKO, VOJENŠTÍ VYSLOUŽILCI A VELKÁ VÁLKA.
Další stálou expozicí ve Šluknovském zámku je Lesnické muzeum, které bylo slavnostně otevřeno v červnu 2012.
Zámek také ožívá svatebními a jinými slavnostními obřady, pravidelnými výstavami, jednáními zastupitelstva města i dalšími akcemi a nabízí rovněž své důstojné a krásné zámecké prostory k možnému pronájmu.
Návštěvu Šluknova a jeho okolí tak můžete prohlídkou renesančního Šluknovského zámku příjemně završit.
ZÁMECKÝ PARK
Zámecký park, který přiléhá k renesančnímu Šluknovskému zámku, je situován téměř ve středu města. Rozkládá se na mírném svahu, přičemž jeho nejníže položená část leží téměř v nivě Stříbrného potoka, protékajícího městem. Obklopuje ho vysoká zeď z kyklopského zdiva. Zámecké nádvoří navazuje na západní straně na areál bývalého pivovaru, jehož jedna polovina budov byla stržena a nyní na jejich místech stojí supermarket Tesco s parkovištěm pro jeho návštěvníky a malá čerpací stanice.
Ve spodní části se pak nachází tzv. „velký a malý zámecký rybník", přičemž velký rybník, který v minulosti sloužil k získávání ledu pro zámecký pivovar, je nyní požární nádrž pro místní hasičský sbor. K zámeckému parku se nedochovaly téměř žádné archválie, jisté však je, že k zámku patřil dříve hrazený okrsek s dřevěnými domky služebnictva a uvnitř jeho zdí pak po zboření domků byl založen park. Současná podoba parku ve stylu anglického krajinářského romantismu je pravděpodobně z 2. poloviny 19. století. Na dobových obrázcích a fotografiích z počátku 20. století je zámecký park několikrát zachycen.
V blízkosti zámku byla růžová zahrada a do vlasního parku se u nádvoří zámku vstupovalo dřevěným loubím. Zámecký park sloužil až do počátku 20. století výhradně majitelům zámku. Do roku 1945 byl občas otevřen i pro veřejnost (neděle a svátky) a konaly se zde nejrůznější městaké slavnosti, např. „Hon na divého muže". Dle ústních zpráv pamětníků byl park ještě po 2. světové válce krásně upraven. V padesátých letech ale bylo vše zcizeno nebo zničeno. Ani pozdější úpravy parku příliš neprospěly. V roce 1962 bylo zbudováno letní divadlo, které ovšem nikdy svému účelu nesloužilo a postupně zchátralo. V roce 1985 byla postavena rybářská chalupa v místech bývalého zahradního domku s nářadím. V témže roce byl břeh jezírka zpevněn kamennou zídkou a v podobném stylu opravena i fontánka.
Další dominantou zámeckého parku byl dřevěný altán umístěný na vyvýšenině nad jezírkem (dnes z něj zbyla pouze podlaha z ostře pálených cihel), odkud lze přehlédnout téměř celý park. V letech 2009 - 2010 proběhla také rekonstukce a úprava přilehlého zámeckého parku. Park byl uzavřen - došlo k dozdění ohradní zdi a byly zhotoveny vstupní brány. Byla provedena celková revitalizace a osazení parkovým mobiliářem. Zámecký park je tak dnes místem pro příjemnou procházku či posezení a slouží široké veřejnosti.