Roztroušená obec ležící západně od Rumburku při horním toku řeky Mandavy. Místní časti Starých Křečan jsou Brtníky, Kopec, Nové Křečany, Panský a Valdek.
Jméno obce pochází ze slova krečam, neboli rychta či hostinec. První zmínka o obci Staré Křečany je z r. 1111. Už v raném středověku tudy vedla Solná stezka z Baltu do střední Evropy. Během třicetileté války, v roce 1633, byly Křečany zpustošeny vojsky Sasů a Švédů. Nové Křečany vznikly v roce 1686. Obyvatelstvo se živilo především originální domáckou výrobou užitkových i okrasných předmětů ze dřeva a lýka – tzv. sparterie. Z dřevěných hoblin se vyráběly klobouky, košíčky a jiné předměty.
Dominantou obce je barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 18. století. Ve všech částech obce se dochovaly malebné podstávkové i hrázděné domy, převážně ze 17. a 18. století, bohatě obkládané břidlicí. Rozkládají se v podhorských údolích, která pozvolna klesají do pískovcového reliéfu Českosaského Švýcarska.
Brtníky patří k nejstarším obcím, byly patrně již v 11. století osídleny Němci z Frank a Durynska. Ve 12. století založil Petr Berka mezi Plešným a Vlčí horou včelařství (Zeidelweide). Včelaři se nazývali Zeidler (podle toho i název obce do roku 1945). Nacházely se zde již neexistující památky, barokní kostel sv. Martina z roku 1709, dřevěný Pruský dům z r. 1600 a lovecký zámeček Šternberk. S rozvojem turistiky od konce 19. století se Brtníky staly branou do Českosaského Švýcarska od severu.
Co byste měli vidět
Kostel sv. Jana Nepomuckého - postavený v letech 1736-1741 - podle plánů pražského stavitele Jana Jiřího Aichbauera. Autorem architektury hlavního a bočních oltářů je císařský dvorní architekt Johann Lucas Hildebrandt, jehož další stavby najdete v nedalekém Rumburku (celoročně přístupná loretánská kaple s ambity) a Jiříkově (kostel sv. Jiří). Prohlídku kostela je možné domluvit na tel. +420 412 336 302, www.rumburk.farnost.cz.
Křížový vrch u Brtníků (448 m) – na červeně značené cestě na Vlčí horu – křížová cesta a kaple Nejsvětější Trojice (1768).
Sloupková muka se sochou sv. Antonína Paduánského v osadě Kopec - postavena na památku tragického úmrtí mlynáře Johanna Zimmera (+1707) - nehoda v kamenolomu.
Prameny Mandavy na odbočce zeleně značené hřebenovky Valdek – Velký Šenov na svahu Ptačího vrchu, ve výši 515 m n. m. Výletní místo obnoveno a upraveno KČT Rumburk v roce 1999 (altán a odpočívadlo). Výhled na Lužické hory. Říčka vtéká v Žitavě do Lužické Nisy.
Velký pruský tábor – velký skalní převis na zeleně značené cestě z Brtníků do Kyjovského údolí. V okolí se ukrývali místní lidé za válek třicetileté, sedmileté (1756) i prusko-rakouské (1866).
Brtnický hrádek – pozůstatky středověkého skalního hrádku s výhledem se nacházejí nedaleko Velkého pruského tábora na zelené turistické značce.
Údolí Brtnického potoka – malebné údolí lemované skalami podél modře značené turistické cesty z osady Kopec ke státní hranici. V bývalé Zadní Doubici rozcestí do Kyjova, do nitra národního parku, nebo do jeho saské části. 0blíbená cyklotrasa i trasa pěších výletů.
Vlčí hora (581m) – dominantní čedičový vrch 1 km jihovýchodně od obce. Výhled na panorama Šluknovského výběžku, Lužických hor a Českosaského Švýcarska.
Rozhledna z roku 1889 je dodnes ve velmi dobrém stavu díky KČT v Krásné Lípě. Placený vstup. Koncem května zde kvete měsíčnice vytrvalá.
Geologická mapa v Zahradách – dílo Rudolfa Köglera, zpřístupněné v roce 1937. Jedná se o plastické ztvárnění okolní krajiny v zahradě domu čp. 30, památkově chráněno.
Brtnické ledopády – hojně navštěvovaná zimní zajímavost. Na skalních převisech se utvářejí mnohametrové ledové krápníky různých tvarů a zabarvení. Nejznámějšími jsou Opona u Brtníků a Velký sloup v údolí Vlčího potoka.
Víte, že...
...do Starých Křečan a Brtníků se pohodlně dostanete i vlakem? Lokální železnice byla slavnostně otevřena v roce 1902 a pro tehdejší rozvinutý průmysl v celém kraji se nazývala Severní průmyslová dráha. Malé nádraží Panský je dokonce křižovatkou, a to směr Krásná Lípa (jen o víkendech), Rumburk a Mikulášovice, a zároveň nejbližším východištěm na Vlčí horu (1,5km). Ve výši 448 m zde prochází rozvodí mezi Severním mořem (Vlčí potok, Křinice, Labe) a Baltským mořem (Mandava, Nisa, Odra).
Co byste měli zažít
Ve Starých Křečanech je možno absolvovat projížďku kočárem z farmy č.p 37 u penzionu Oáza.
Navštívit můžete informační středisko Centrum turistiky a Galerii Ametyst v čp. 276 v Brtníkách.
Kam na výlet
Staré Křečany – Prameny Mandavy - Zelený kříž – Knížecí – Velký Šenov (14 km)
Po silnici směr Šluknov vzhůru mezi chalupami Nových Křečan na rozcestí se zelenou značkou. Kolem Zeleného kříže na louky pod Hrazeným – výhledy. Z Velkého Šenova návrat vlakem (přes Rumburk, přestup).
Brtníky – Zelený kříž – Hrazený – Karlovo Údolí – Šluknov (12 km)
Z obce po červené značce hlubokými lesy. Nejhezčí lesní partie Šluknovska. Výhled z Volského kamene na Hrazeném. Arboretum u Kunratic. Ve Šluknově infocentrum v opraveném zámku. Návrat vlakem (přes Rumburk, přestup).
Panský- Vlčí hora –Zahrady – Krásná Lípa (8 km)
Od nádraží po žluté a červené značce na vrchol Vlčí hory, potom po Köglerově stezce přes Zahrady (geologická mapa), Sněžnou a Krásný Buk (podstávkové domy) do Krásné Lípy. Návrat vlakem přes Rumburk.
Brtníky - Turistický most – Zadní Doubice –Kopec – Brtníky (16 km)
Od vlakové zastávky okruh po zelené, červené a modré: býv. Zámeček Šternberk, skály Velký pruský tábor a Brtnický hrádek, sestup do Kyjovského údolí (Turistický most), jím do Zadní Doubice (přechod pro turisty do Saského Švýcarska), zpět údolím Brtnického potoka přes osadu Kopec (podstávkové domy) zpět do Brtníků.
V zimě za ledopády: Brtníky - Šternberk – Vlčí potok – Brtníky (10 km)
Od vlakové zastávky po zelené, kolem bývalého zámečku Šternberk, u Písečné brány odbočka ke skalnímu převisu s ledopády Velká opona, zpět na cestu a pokračování kolem Pruského tábora a Brtnického hrádku do údolí Vlčího potoka, zde proti proudu, vpravo odbočka k ledopádu Sloup, zpět na cestu a dále k silnici pod Vlčí horou a do Brtníků.
Možnost dálkových túr:
Brtníky – Zadní Doubice - Soutěsky Křinice – Zadní Jetřichovice- Mezní Louka
Panský – Vlčí hora – Kyjovské údolí – Doubice – Rybniště (a do Lužických hor)