Toto zastavení nás zavede na úpatí Doupovských hor do obce Krásný Dvůr ke stejnojmennému zámku, který patří k nejpůsobivějším v Čechách. Jelikož rod Černínů oplýval hlubokým porozuměním pro barokní zámeckou architekturu, vznikly zde překrásné tvary, vsazené do nádherného přírodního prostředí s rozlehlým zámeckým parkem, kde nacházíme hodně společného s francouzskými Versailles. Řada pavilónů odpovídá téměř do detailu obdobným romantickým stavbám nejslavnějšího francouzského rezidenčního sídla.
Hned při vstupu za branou zříme nažloutlé barvy zámeckých zdí, narůžovělý jemný štěrk nás provádí okolo dvou soch po stranách k udržovanému nádvoří a samotnému vstupu do zámku. Kdysi zde stávala renesanční tvrz, která byla v minulosti přestavěná na ušlechtilou střízlivou stavbu jednoduchých a přehledných tvarů. Většina místností přístupných veřejnosti je vybavena dobovým zařízením s mnoha vzácnými kusy nábytku. Jsou zde také k vidění sbírky skla, kameniny, hodin, výtvarných děl a dobového porcelánu z 18. století. Významná je knihovna, v níž se soustředily sbírky z okolních zámků. Zajímavostí je barokní obrazový soubor 42 psích portrétů od P. V. Bergera. Zámek hostil řadu významných osobností, například J. W. Goetha, básníka Theodora Körnera, kněžnu Zaháňskou s knížetem Metternichem a také Josefa Dobrovského. V majetku Černínů zůstal Krásný Dvůr až do okupace, kdy jej obsadili nacisté. Od roku 1945 se stal zámek vlastnictvím státu. Zámek je také známý z natáčení několika filmů. Kdo by neznal filmy jako jsou Konec starých časů, Jak básníkům chutná život či To horké léto v Marienbadu.
Najdi si svůj pavilon – zámecký park
Ze zámeckých vznešených prostorů se poté přesouváme do voňavé a svěží přírody zámeckého parku. V 80. letech 18. století zde totiž dali Černínové vybudovat jedinečný anglický park, který je považován za nejstarší a největší anglický park u nás, s rozlohou 100 ha. Park vyniká nádhernými přírodními sceneriemi, které jsou tvořeny velikány listnatých stromů - nachází se zde nejstarší český dub. Jeho stáří se odhaduje kolem jednoho tisíce let. Procházka vede půvabnými stinnými porosty i otevřenými loukami. Zahradník Födisch vytvořil po studijním pobytu v Anglii na Leskovském potoce důmyslný vodní systém napájející pět rybníků a umělý vodopád. Celý park je skvěle proložen romantickými stavbami. V Poustevníkově rokli se nachází hrobka a podzemní chodba. Narazíme na zajímavý Čínský pavilon, Panův templ, Gloriet, Goethův pavilon, neogotický templ s vyhlídkovou věží, zbytky poustevny nebo obelisk, vysoký 26 metrů. Toulat se v něm můžeme skutečně dlouho. Pod letitými duby, na loukách a u rybníků můžeme jen tak ležet a nasávat neopakovatelnou jedinečnost parku.