Z vesničky Ostré nedaleko od města Úštěk se vypravíme na nenáročné putování kolem skal Hrádeckého dolu, které vyvrcholí prohlídkou rozsáhlé zříceniny hradu Helfenburk. Na závěr můžete z Ostré vystoupat ke Kostelíčkům za parádním výhledem na České středohoří.
Do Ostré pravděpodobně přijedete z města Úštěk. Hned na začátku obce je po levé straně odstavné parkoviště a také turistický rozcestník. Zde je nejvhodnější zaparkovat a dále již pokračujeme pěšky. Krásy Hrádeckého dolu nám přiblíží místně značený okruh, který právě zde začíná. Přímo v terénu je jeho značení příkladné, ale v obci se jeho tvůrci dopustili několika matoucích kroků. Vše vám však níže popíšeme, takže nemusíte mít žádné obavy. Vyjdeme po červeně značeném okruhu směrem do vsi. Jdeme po silnici a hlídáme si první výraznou levotočivou zatáčku. V této zatáčce neodbočíme spolu se silnicí, ale pokračujeme rovně po lesní cestě kolem plotu domku do blízkého lesa. Tam už se objeví značka na stromech. Značení nás již dále povede bez problémů po pěšině, která se klikatí na rozhraní lesa a pole (pokud přijdete k turistickému rozcestníku v centru obce, tak ten vás povede po silnici směrem na Skalku, tam ale žádný Helfenburk nenajdete, musíte se tedy vrátit).
Pokud jste zvládli nalezení správné cesty, čeká vás i vaše děti dobrodružná cesta po okraji Hrádeckého dolu. Na pravé straně se nachází pískovcové skalní útvary, které lemují strmé svahy dolu, který se rozprostírá hluboko pod námi. Po chvíli přijdeme ke skalnímu výchozu, ze kterého je pěkný výhled na zalesněné údolí, zakončené stavbou mohutného hradu. Takový výhled je výbornou motivací pro další cestu. Budeme se proplétat mezi mohutnými buky a borovicemi a pod námi budou přibývat skaliska nejroztodivnějších tvarů. Pak přijdeme k další skalní vyhlídce, kde budeme mít hrad před s sebou jako na dlani. Ovšem nezapomínejte na to, že skalní vyhlídka ční nad propastí! Ještě chvíli jdeme po okraji Hrádeckého dolu a pak nás značka svede dolů, kde je turistické odpočívadlo u Krásné studánky. Zde si můžete s dětmi odpočinout, ale pokud už se hradu nemůžete dočkat, klidně pokračujte dál. Stačí vystoupat 300 m na skalní ostroh a jste tam. Celý tento úsek má 3 km, nikoliv 1 km, jak uvádí rozcestník! Nyní už je přímo před námi Helfenburk, hrad, jehož trosky sváděly malíře a grafiky minulého století ke stále novým skicám a obrazům a okolní lid k tvorbě nejroztodivnějších pověstí. Hrad, jenž patří k těm, které ani dnešní neklidná doba nezbavila kouzla romantiky. Byl vybudován v první polovině 14. stol. a je vybaven dodnes zachovanými mohutnými hradbami (12 m vysoké a 200 m dlouhé), 30 m vysokou věží (nyní upravena jako rozhledna). Také značná část budov vestavěných do pískovcové skály je dobře zachovalá, včetně části podzemí a 57 m hluboké studny. Tento hrad je volně přístupný celoročně i poměrně dobře zabezpečený, přesto je zde vstup pouze na vlastní nebezpečí! Pro děti je jeho prohlídka úžasné dobrodružství, ale pro jistotu by se zde neměly pohybovat bez dozoru dospělých osob.
Cesta zpět je krátká. Sejdeme po žluté k Hrádeckému potoku, který překročíme u rozcestí Ptačí důl. Tam se vydáme vpravo vzhůru do kopce po červeném značení místního okruhu. Prvních 300 m stoupáme prudce nahoru. Pak nás značka přivede k pohodlnější svážnici, která vede až k našemu odstavnému parkovišti. Pokud vám i dětem ještě zbyly síly, můžete si zajít pěšky nebo autem do centra Ostré, kde kromě občerstvení a houpaček uvidíte i několik zachovalých staveb lidové architektury. Nad návsí je zdálky viditelné návrší zvané Kostelíčky se skupinou tří kaplí od O. Broggia. Necelých 200 m stoupání po pěšině vás přivede ke zbytkům křížové cesty a barokních pískovcových soch. Mimořádně impozantní je schodiště ke kapličkám. Je to také místo vynikajících výhledů na České středohoří, kterému barokní stavby dodávají mystickou atmosféru.
Vhodné pro děti školního věku.