Žatec, ležící v severozápadních Čechách na řece Ohři, je jedním z nejstarších a zároveň nejlépe zachovaných královských měst. Rozkvět zažil v 16. století, kdy patřil mezi největší města v Čechách, jeho osídlení je však mnohem starší a vždy bylo svázáno s pěstováním chmele a výrobou piva, jak dokládá i nález hrobu "nejstaršího českého pivaře". Na pěstování chmele odkazuje i miniaturní chmelnice, která stojí přímo u náměstí.
Území Žatecké tabule přilákalo první obyvatele již v době kamenné. Důkazem osídlení jsou bohaté archeologické nálezy různých kultur doby kamenné, bronzové i železné. Úrodná oblast několik století hostila keltské kmeny. Přemyslovské hradiště v Žatci vzniklo v polovině 10. století a jeho význam prudce vzrůstal. Začátkem 13. století pak vzniká z hradiště klasické středověké město. Privilegia a práva město získává od krále Přemysla Otakara II. v roce 1265 a město se stává správním centrem. Žatec se stává centrem husitství, které ovšem přineslo také ničení - křižáci však město nedobyli. Ve druhé polovině 15. století a ve století šestnáctém prožívá Žatec velký rozmach a v okolí se pěstuje chmel. Jeho pěstování na Žatecku má již sedmisetletou tradici a várečné právo bylo jedním z prvních, které město získalo. Město však bylo vážně poškozeno za třicetileté války, stejně jako tragické následky měla bitva na Bílé hoře - následoval ekonomický úpadek, odchod obyvatel, drancování.
Obnova města přišla až v 18. a 19. století, když je město už z větší části německé.
Významnou roli ve vzkříšení významu města hrál chmel, se kterým Žatečtí obchodují. Přesto si Žatec nedokáže udržet významné postavení krajského centra. V 19. století pak dochází také ke stavebnímu boomu, který ale znamená také bourání opevnění a bran.
Pozdně gotické hradby se zachovaly na několika místech, nejzajímavější je Kněžská a Libočanská brána.
Městská radnice a věž
Radnice byla postavena r. 1362 jako tržnice sukna. V části už tehdy zasedala městská rada. Od husitských válek sloužila již celá budova městské samosprávě. Roku 1559 ji v renesančním stylu přestavěl Jiří Všetečka z Pardubic. Tehdy se v radnici nacházelo i prominentní vězení zvané rathauzní.
Za třicetileté války tu byl sklad „kacířských knih“ a válečných pokut: chmele a obilí. Další přestavby vyvolalo v 18. století zřízení krajského úřadu a dva velké požáry. Tehdy vznikla současná podoba 47 m vysoké věže, která dnes slouží jako rozhledna po městě a okolí. Po domluvě v turistickém infocentru v budově radnice je možné vystoupat na ochoz radniční věže, pokud se vám poštěstí z ochozu uvidět hrad Hazmburk v Českém středohoří, splní se vám tajné nevyřčené přání. Výstup na radniční věž po stočtyřiceti schodech je bezproblémový a mnoho turistů potvrdilo, že se jedná o jednu z nejlépe přístupných radničních věží v České republice.
Chrám Nanebevzetí Panny Marie
Chrám Nanebevzetí Panny Marie stojí v místech velké románské baziliky. Její zdivo se dochovalo v obou věžích. V letech 1340- 1370 se na přestavbě kostela podílela známá huť Petra Parléře.
Hlavní oltář s obrazem Nanebevzetí P. Marie je ze 17. století. Boční kaple Jana Nepomuckého byla přistavěna mezi lety 1724 - 1728. Její asymetrické umístění není náhodné, neboť se váže na existenci nápisu na boční stěně kostela, který měl dle pověsti vyrýt do omítky sám Jan Nepomucký, když zde studoval na místní slavné latinské škole.
Tato tradice Žatec zařadila mezi přední místa svatojánské úcty. Průčelí kostela bylo barokizováno v letech 1740 - 1741. Zvonici postavil v letech 1770-1773 žatecký stavitel Pavel Lochy. Na přelomu 19. a 20. století byl chrám opraven v dobovém historizujícím slohu, který do značné míry setřel středověký charakter kostela.
Většinu soch okolo kostela vytvořil v letech 1728-1729 žatecký sochař Jan Karel Vetter - před chrámem jsou to sv. Máří Magdaléna, sv. Jan Nepomucký, sv. Petr, sv. Pavel, sv. Norbert, sv. Immaculata, sv. Juda Tadeáš, sv. František z Assisi, za chrámem sv. Václav a sv. Afra.
Synagoga
Historie Židů v Žatci se datuje od 14. století, kdy se začali ve městě usazovat první židovští obyvatelé, kteří se věnovali obchodu. Podrobnější údaje však nejsou známy. Stejně jako v jiných městech, i místní komunitu postihovaly pogromy, během nichž museli Židé opustit město.
Z historie jsou známy dva velké pogromy v letech 1543 za Ferdinanda I. a další po novém příchodu z roku 1650, kdy byl u vlády Ferdinand III. Opětovně se Židé začali oficiálně ve městě usazovat až v průběhu 19. století, kdy se změnilo společenské klima a kdy je lidé postupně začali tolerovat.
Komunita postupně bohatla, za což mohla vděčit rozvinutému obchodu s chmelem. Její nejbohatší představitelé si začali ve městě stavět reprezentativní domy, které dodnes patří mezi architektonicky významné stavby. O bohatství a sebevědomí svědčí i fakt, že si místní komunita mohla dovolit financovat jak vlastní židovský hřbitov, založen byl roku 1869, tak i reprezentativní synagogu postavenou v tzv. maurském slohu.
Synagoga se stavěla v letech 1870 – 1872, jejím architektem byl Johann Staněk. Později, v roce 1882, byla opatřena dvěma věžemi. Konec židovské komunity je spojen s připojením bývalých Sudet k Třetí říši a následným holocaustem. V listopadu 1938, během tzv. Křišťálové noci, byla synagoga vypálena a též byl uspořádán pogrom. Po konci druhé sv. války je historie Žatce spojena se vznikem státu Izrael. Po jeho vzniku v roce 1948 byl z žateckého letiště organizován letecký most Žatec – Bari – Haifa, kterým byly do bojujícího státu dopravovány v Československu zakoupené zbraně. V okolí letiště se též cvičily jednotky izraelské armády, které se po přesunu do vlasti ihned zapojily do války o nezávislost.
Evangelický kostel
Kostel stojí na hraně svahu nad nivou Ohře u okružní křižovatky ulic Komenského alej a Husova. Jižně od něj se nachází hlavní budova zdejšího musea K. A. Polánka.
Rozhodně bychom neměli ve výčtu památek opomenout žatecké městské parky. Vznik prvního městského parku bezprostředně souvisí s činností krajského hejtmana Ferdinanda Wussina. Ten pečoval o čistotu a novou výstavbu města. Dal podnět k úpravě tehdy pustého okolí města a jeho přebudování na park. S úpravami se započalo již v roce 1822, týkaly se prostor městského příkopu, který v té době byl v podstatě odpadní jímkou. V roce 1833 následovalo založení parku pod hradbami na západní straně města. Po dalších téměř třiceti letech, v roce 1863, bylo pokračováno s úpravami Čeradické rokle.
Navštivte místa v historickém jádru města Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film Holky z porcelánu a mnoho dalších.
• natáčelo se tu více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam (Les Misérables, Oliver Twist, Yentl, Edith Piaf)
• v centru města najdete 5 náměstí a 500 staveb různých slohů (synagoga, radnice, Morový sloup)
• navštívíte tajemné historické objekty s ojedinělou atmosférou (pivovar, Chmelařské muzeum, Děkanský chrám)
Vice informací najdete zde.
Zdroj: kudy z nudy (http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Historie-chmel-pivo-atmosfera--to-vse-je-ZATEC!.aspx)
; e-region.cz (http://www.e-region.cz/zatecko/zatec.aspx)