Regionální muzeum Karla Aloise Polánka
Muzeum je umístěno v budově bývalé městské nemocnice z roku 1857. Po přestěhování nemocnice do nového pavilónového komplexu na konci města zde byl roku 1899 zřízen sirotčinec a od roku 1938 slouží celá budova muzejním účelům.
Expozice přibližují pravěk středního Poohří, historii města, největší kabinet chmelových známek v Čechách a třeba unikátní věžní hodinový stroj, původem z radniční věže, který odbíjí návštěvníkům při prohlídce. Vedle vchodu je umístěna pamětní deska archeologa Helmuta Preidela.
Výstavy a expozice Regionálního muzea v Husově ulici si můžete prohlédnout od dubna do konce září denně kromě pondělí a od října do konce března denně kromě neděle.
Muzeum Homolupulů
Muzeum Homolupulů v Žatci vám představuje zajímavé archeologické nálezy a další exponáty, které dokládají návštěvníkům historický význam dávné chmelové kultury, která obývala před mnoha a mnoha lety zdejší chmelařský region. Můžete zde vidět například hrob nejstaršího pivaře, sudoměrku, prastarou pivajici nebo nejstarší pivní infúzi.
Žatecká galerie Sladovna
Galerie Sladovna v Masarykově ulici je velmi unikátní historická budova ze 16. století, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí a v současné době zahájila svou činnost výstavou obrazů ze sbírky manželů Zemanových pod názvem "Současné české a slovenské umění a dialog s minulostí". Jedná se o velmi vzácnou sbírku obrazů. Mezi vystavovanými autory jsou např. Jiří Anderle, Vladimír Novák, Jan Merta, Jiří Načeradský, Václav Bláha, Jiří Georg Dokoupil, Václav Stratil, Boris Sirka, Karel Chaba, Michal Gabriel a mnoho dalších vynikajících umělců.
Mimo galerii zde najdete také informační kancelář s prodejem suvenýrů, veřejný internet s on-line informacemi o Žatci, expozici „Žatec ve filmu“ s krátkými ukázkami filmů natáčených v našem městě a jeho okolí, malé televizní studio pro děti, kde si vyzkouší moderátorské a herecké schopnosti před zapnutou kamerou a část věnovanou archeologickým nálezům z celé výstavby Chrámu Chmele a Piva.
Muzeum v Křížově vile
Dům se nachází v bývalé čtvrti zvané Skotník. Jeho jméno je spjato s osobou okresního soudního rady JUDr. Wiléma Kříže, který jej vlastnil do konce 2. světové války. Předchozí majitel Ambrož Wolfram pořádal v zahradě ovocnářské výstavy.
Objekt je unikátním dokladem novorenesanční architektury. Zároveň je ukázkou prosperity města na sklonku 19. století.