Dějiny zámku a panství Krásný Dvůr jsou spojeny s historií rodů Černínů. Plány pro přestavbu jejich někdejšího letního sídla vypracoval přední barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Podle jeho projektu se bývalá renesanční tvrz změnila na ušlechtilou střízlivou stavbu jednoduchých a přehledných tvarů.
Roku 1649 získal Krásný Dvůr významný člen rodiny Černínů – Heřman Černín z Chudenic. Jako odvážný mladík podnikl kdysi s Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic svízelnou a dlouhou cestu do Orientu. Za jeho života stávala ještě v místě dnešního barokního zámeckého komplexu jednoduchá renesanční tvrz. Zámek hostil řadu významných osobností, například J. W. Goetha, básníka Theodora Körnera, kněžnu Zaháňskou s knížetem
Metternichem a také Josefa Dobrovského. Většina místností zámku přístupných veřejnosti je vybavena dobovým zařízením s mnoha vzácnými kusy nábytku, porcelánu a obrazů a cenným souborem kvašových obrazů zámku z počátku 19. století.
Rozhledna v zámeckém parku byla postavena jako mohutný pseudogotický templ v letech 1793-96 a sloužila jako památník. Má mnohoúhelný půdorys s četnými zdobnými opěrami.
Ze vznešených zámeckých prostorů se poté přesouváme do voňavé a svěží přírody zámeckého parku. V 80. letech 18. století zde totiž dali Černínové vybudovat jedinečný anglický park, který je považován za nejstarší a největší anglický park u nás s rozlohou 100 ha. Park vyniká nádhernými přírodními sceneriemi, které jsou tvořeny velikány listnatých stromů - nachází se zde nejstarší český dub. Jeho stáří se odhaduje kolem jednoho tisíce let. Procházka vede půvabnými stinnými porosty i otevřenými loukami. Zahradník Födisch vytvořil po studijním pobytu v Anglii na Leskovském potoce důmyslný vodní systém napájející pět rybníků a umělý vodopád. Celý park je skvěle proložen romantickými stavbami. V Poustevníkově rokli se nachází hrobka a podzemní chodba. Narazíme na zajímavý Čínský pavilon, Panův templ, Gloriet, Goethův pavilon, neogotický templ s vyhlídkovou věží, zbytky poustevny nebo obelisk vysoký 26 metrů. Toulat se v parku můžeme skutečně dlouho. Pod letitými duby, na loukách a u rybníků můžeme jen tak ležet a nasávat neopakovatelnou jedinečnost parku.
Zámek a park se zalíbil i filmařům. Natáčely se zde například filmy Konec starých časů, Jak básníkům chutná život, To horké léto v Marienbadu a několik pohádek.